Robin langer, konzultant & manažer inkubace

“S paní Jirákovou byla radost spolupracovat. Na konzultace chodila připravená a poctivě plnila jednotlivé úkoly, které našim klientům pravidelně zadáváme v průběhu konzultačního procesu.

Na začátku spolupráce mi paní Jiráková říkala, že rozjezd jejího podnikání je závislý na spuštění jejího webu. S tímto názorem se setkáváme úplně běžně, takže velmi často musíme vysvětlovat, že alfou a omegou každého podnikání jsou samozřejmě zákazníci. Bez nich se nikdy nic nerozjede. Paní Jiráková to velmi rychle pochopila, takže jsme společně začali pracovat na obchodní strategii za účelem akvizice prvních zákazníků.

Upřímně když mi s úsměvem od ucha k uchu vyprávěla o prvních klientech, a hlavně o prvních zaplacených fakturách, tak jsem to samozřejmě prožíval s ní. To je smysl P-PINK – pomáhat lidem, kteří chtějí pomoc a jsou schopni pomoc příjmout.”

Zápisky z konference cirkulární ekonomiky pro města a obce v Pardubicích

Nultý ročník konference o cirkulární ekonomice, která proběhla ve středu 21. května na pardubickém hlavním nádraží, přilákala desítky zástupců obcí, měst, firem i institucí. Celou konferencí nás provázela Kristýna Spěváková a plný sál byl jasným důkazem, že tohle téma je zajímavé. Nechyběli skvělí řečníci a praktické příklady z praxe. Připravili jsme po vás přehledné shrnutí všech přednášek, plné inspirace a konkrétních tipů.

Branislav Štefanča

23. května 2025

Janez Potočnik - Města jsou klíčem ke změně

Janez Potočnik, bývalý člen Evropské komise zodpovědný za životní prostředí, vyzdvihl roli měst a regionů jako klíčových aktérů v přechodu na cirkulární ekonomiku. Podle něj právě zde vzniká nejvíce problémů, ale zároveň i konkrétních řešení. Cirkulární ekonomika není jen environmentální volba, ale strategický nástroj pro posílení konkurenceschopnosti a odolnosti regionů.

  • Většina globálních environmentálních problémů má svůj původ v tom, jak nakládáme se zdroji.
  • Města mají jedinečné postavení – rozhodují o infrastruktuře, odpadech i veřejných zakázkách.
  • Náš blahobyt je přímo propojený s tím, jak využíváme přírodní zdroje. A ten vztah je neudržitelný.

Kristýna Spěváková - Příroda jako vzor pro cirkulární řešení

Kristýna Spěváková, byznys konzultantka a inovátora pro pozitivní dopad, přiblížila cirkulární ekonomiku z pohledu praktické zkušenosti s obcemi. Ukázala, že i složitá témata se dají převést do srozumitelných opatření. Ať už jde o komunitní kompostéry, využití dešťové vody, nebo zadávání veřejných zakázek s cirkulárním důrazem. Podstatné je začít a i malý krok se počítá.

  • Cirkularita není složitá, stačí začít konkrétním, malým krokem. 
  • Města a obce hrají zásadní roli v přechodu na cirkulární model, např. v odpadovém hospodářství, budovách, vodě, mobilitě či potravinovém systému.
  • Reuse centra a opravy nejsou jen environmentální řešení, ale mohou přinést i ekonomické a sociální benefity pro města a obce.

Jan Maršák - Finanční nástroje tu jsou. Jen je potřeba, aby o nich obce věděly a nebály se je využít

Jan Maršák, ředitel odboru cirkulární ekonomiky a odpadů MŽP, prezentoval strategický rámec Cirkulární Česko 2040 a konkrétní nástroje, které stát nabízí městům a obcím pro přechod na udržitelnější model hospodaření. Zdůraznil, že legislativní změny se blíží. Obce se musí připravit na nové povinnosti v oblasti nakládání s obaly, textilem či bioodpadem. Vedle toho představil i dotační nástroje, např. Operační program Životní prostředí, Národní plán obnovy či Modernizační fond, které mohou obcím pomoci investice realizovat.

  • Cirkularita není jen komunální záležitost, stát vytváří rámce a nástroje.
  • Dotace existují, ale je potřeba o ně aktivně žádat.
  • Ministerstvo rozšiřuje podporu na poradenství i projektovou přípravu pro menší obce.

Petr Novotný - Černé popelnice jsou v obci zrcadlem toho, jak moc (ne)funguje systém.

Petr Novotný, konzultant INCIEN, přinesl do konference velmi konkrétní a daty podložený pohled na reálné složení komunálního odpadu. Z analýz INCIENu v řadě českých obcí vyplývá, že až 70 % obsahu černých popelnic tvoří materiály, které tam vůbec nepatří, často bioodpad, plast nebo papír. Tím pádem se zbytečně platí za jejich skládkování. Zdůraznil, že klíčem je motivace obyvatel, a ta musí být chytrá - ekonomická, ale spravedlivá. Ukázal i konkrétní opatření: poplatky podle objemu, door-to-door sběr, zálohování obalů, dostupnost kontejnerů. Zároveň apeloval na potřebu komunikace a osvěty, protože jen dobře informovaný občan může být partnerem změny.

  • Bez dat nevíme, kde máme problém a odpadová analýza je základ.
  • Třídění není jen ekologické, je to chytré hospodaření s penězi všech obyvatel.
  • V některých obcích je možné snížit náklady až o 30 % díky lepšímu třídění.

Jakub Švrček - Cirkulární stavebnictví v praxi aneb jak přetvořit brownfield v ekosystém

Jakub Švrček představil projekt CirkArena, který vzniká v Třinci jako výzkumné a vzdělávací centrum zaměřené na cirkulární ekonomiku. Využívá brownfield, bývalou hokejovou halu, která prochází přestavbou s maximálním zachováním původních konstrukčních prvků. Zhruba 70 % stavebního materiálu zůstává zachováno. Cílem projektu je propojit výzkum, veřejný sektor a byznys, a vytvořit místo, kde se cirkulární principy nejen učí, ale i žijí. Důraz kladl na praktickou udržitelnost – od samotné rekonstrukce po provozní model, který bude zahrnovat sdílené prostory, komunitní zapojení a environmentální edukaci. CirkArena má být nejen technický objekt, ale živý prostor pro spolupráci a inspiraci.

  • 70 % stavebního materiálu bude zachováno a znovu použito.
  • CirkArena je ambiciózní a inovativní řešení, které může sloužit jako inspirace pro další regiony.
  • Propojuje výzkumné instituce, firmy, studenty i zástupce města.

Martina Kicová - Když strategie není povinnost, ale přesvědčení

Martina Kicová, vedoucí odpadového hospodářství magistrátu hlavního města Bratislava, představila konkrétní opatření, která Bratislava v posledních letech realizuje v rámci přechodu na oběhové hospodářství. Město si i přes absenci legislativní povinnosti vytvořilo vlastní Strategii nakládání s komunálními odpady 2021–2026, která obsahuje 10 opatření a desítky aktivit, např.:

  • Kanceláře bez koše - odstranění podstolních košů, vytvoření třídicích hnízd, sdílené nerezové obědáře, výměna jednorázových utěrek za látkové
  • Door-to-door sběr papíru a plastů
  • Cirkulární mapa pro občany - kam s odpadem, kde je reuse point, sběrný dvůr, second hand apod.
  • Vánoční trhy - zálohované kelímky, třídicí linky nebo mulčování vánočních stromků

Vojtěch Pilňáček -  Z plastu zpět do plastu

Vojtěch Pilňáček z GREEN-FUTURE.CZ, představil jako první v Česku komerčně fungující jednotku na pyrolýzu plastového odpadu, která je instalovaná v Bruntále. Ukázal, že z plastového směsného odpadu lze pomocí této technologie získat tři výstupy: olej, který lze dále využít pro výrobu plastů, plyn a uhlíkatý zbytek (saze). Zdůraznil, že cílem není nahradit klasickou recyklaci, ale doplnit systém o další možnost zpracování obtížných frakcí.

  • V Česku se ročně vybere přes 220 000 tun plastu, ale recykluje se méně než 50 %.
  • Výstupem z pyrolýzy je olej, který lze znovu vrátit do výroby plastů.
  • Důležité je nepodléhat greenwashingu, ale sledovat reálný dopad.

Obce mají chuť něco změnit. Potřebují jen pomoc s tím, kde a jak začít

V panelové diskuzi sdíleli Jan Homuta a Jan Holeček konkrétní zkušenosti s tím, jak se v jejich regionech zavádějí principy cirkulární ekonomiky. Jan Homuta mluvil o výsledcích cirkulárního skenu v Chocni, který odhalil několik klíčových oblastí pro zlepšení – například chybějící reuse centrum nebo řešení gastroodpadu. 

Jan Holeček zdůraznil roli místních akčních skupin (MAS) jako důležitých aktérů, kteří mohou motivovat obce ke změně, zejména v oblasti energetiky a odpadového hospodářství. 

  • Obce často nemají kapacity, ale právě spolupráce a sdílení know-how jim může výrazně pomoci.
  • MAS Hlinecko podporuje obce při zavádění opatření v oblasti energií, odpadů a veřejných zakázek.

Filip Hoffman - Jak spojit tři města do cirkulárního systému

Filip Hofmann představil projekt CEKVO – Centrum pro komplexní využití odpadů, který vznikl jako reakce na možnost získat 200 mil. Kč z OPŽP. Původní myšlenka jednoho centra se transformovala do tří samostatných, ale navzájem propojených projektů ve městech Chrudim, Pardubice a Hradec Králové. Každé město si zvolilo jiný přístup podle svých možností a potřeb – a to je podle Hoffmana na celé věci to nejcennější. Projekt spojuje technologie, chytré plánování a spolupráci mezi městy. V Chrudimi vzniká smart separační dvůr, v Pardubicích moderní třídicí linka se solárními panely. Výstupem není jen méně odpadu, ale i ekonomická návratnost a lepší využití místních zdrojů.


  • Pardubická třídicí linka bude energeticky částečně soběstačná díky FVE.
  • Z odpadu mohou vznikat např. i dlažby do měst a obcí
  • Někdy je lepší vznik tří menších projektů než jednoho „ideálního“.

Jan Vacek - Když svítidla šetří zdroje i energii

Jan Vacek vystoupil za firmu SITECO a ukázal, že i veřejné osvětlení – zdánlivě běžná infrastruktura – může být klíčovým prvkem cirkulární transformace měst. Prezentace se zaměřila na životní cyklus svítidel, od výroby, přes provoz až po jejich konec – a zdůraznila důležitost designu pro demontáž a recyklaci. Díky využití moderních LED svítidel lze dosáhnout úspor energie až 60 %, ale hlavní poselství spočívalo v tom, že největší environmentální stopa vzniká při výrobě a dopravě – a právě tam je třeba hledat rezervy. Vacek apeloval na města, aby začala veřejné osvětlení vnímat nejen jako „co svítí“, ale co, jak a proč bylo vyrobeno.


  • Veřejné osvětlení je skvělý startovní bod pro cirkularitu ve městě.
  • LED technologie umožňuje úspory až 60 % oproti klasickým výbojkám.
  • Největší ekologická stopa není při likvidaci, ale při výrobě a dopravě a zde je největší prostor pro zlepšení.

Josef Drázský - Vodík jako energie, kterou si vyrobíte sam

Josef Drázský z Regionální rozvojové agentury Pk, představil mezinárodní projekt GH2M zaměřený na využití zeleného vodíku v regionech. Vysvětlil, že vodík může sloužit jako úložiště energie z obnovitelných zdrojů – ideální řešení tam, kde není možné přímé využití elektřiny. Projekt propojuje samosprávy, technologické firmy a výzkum. Dráský zároveň sdílel inspiraci ze zahraničí – z Groningenu v Nizozemsku nebo z Košic, kde se podobné iniciativy rozjíždějí. Vyzdvihl, že i malé obce se mohou stát energeticky soběstačnými, pokud budou myslet dopředu.

  • Projekt GH2M propojuje strategii, technologii i místní zapojení.
  • Pardubický kraj usiluje o zavedení vodíkové infrastruktury do dopravy.

Miroslav Punčochář - Odpady na akcích nejsou o tom, kolik máme odpadu. Ale o tom, jestli víme, kam s ním a proč

Miroslav Punčochář, CEO Augiášův chlév, přinesl do konference jiný, ale velmi důležitý pohled a to jak organizovat kulturní a veřejné akce tak, aby nezanechávaly zbytečný odpad. Ukázal konkrétní příklady z festivalů, trhů a sportovních akcí, kde pomocí důsledné přípravy, jasné komunikace a chytrého značení dokázali dosáhnout výrazného zlepšení v třídění a snížení odpadu. Důležitá je edukace personálu i návštěvníků, správné rozmístění košů, označení materiálových toků, a práce s tzv. „odpadovými navigátory“. Zmínil i využití kulis a mobiliáře z recyklovaných a opakovaně použitelných materiálů, čímž organizátoři ušetří nejen zdroje, ale často i náklady.

  • Využívají zkušené koordinátory třídění přímo na místě tzv. odpadové navigátory = člověk, který během akce pomáhá lidem třídit správně.
  • Každý návštěvník vytvoří na festivalu v průměru až 1,5 kg odpadu.
  • V rámci festivalů analyzují toky odpadu a přizpůsobují třídění konkrétní akci.

Jan Ruml - Pomáháme propojit města a startupy, aby z nápadů vznikla konkrétní řešení

Jan Ruml z CzechInvest, představil projekt Technologická inkubace, který podporuje začínající inovativní startupy v oblasti technologií a udržitelnosti. Zaměřil se na propojení těchto firem s obcemi, které hledají chytrá řešení, např. v oblasti stavebního odpadu, zelené energie, řízení infrastruktury nebo datové analytiky. Ukázal příklady firem jako Redbeton nebo Windees a zmínil připravovaný Národní inovační hub, který má usnadnit propojení startupů s municipalitami.

  • Startupy umí reagovat rychle a přemýšlet odvážně, když jim k tomu dáme prostor.
  • Technologické řešení nemusí být složité, klíčem je otevřenost a spolupráce.
  • CzechInvest chce být partnerem pro města, která chtějí jít cirkulární cestou.

Braňo Štefanča - Chceme obcím pomoct začít. Proto jsme vytvořili cirkulární sken

Braňo Štefanča vystoupil jako zástupce Pardubického podnikatelského inkubátoru (P-PINK) a zároveň jako hlavní organizátor celé konference. Ve svém vstupu představil koncept Cirkulárního skenu – praktického nástroje, který nabízí obcím pomoc se zmapováním současného stavu a hledáním konkrétních cirkulárních opatření.

Cirkulární sken není jen analýza – ale interaktivní proces, při kterém zástupci obcí, místních organizací a expertů společně hledají konkrétní kroky, jak snížit odpad, zlepšit tok materiálů, optimalizovat energie nebo nastavit komunikaci s občany. Štefanča zdůraznil, že důležitá je přístupnost, srozumitelnost a kontinuita – žádná jednorázová akce, ale cesta.

  • Cirkulární sken pomáhá identifikovat slabá místa v nakládání se zdroji
  • Probíhá formou rozhovoru a dotazníkového šetření přímo v obci.
  • P-PINK nabízí sken obcím a mikroregionům v Pardubickém kraji včetně následné podpory.

Máte zájem o cirkulární sken?

Zajímá vás, jak by cirkulární sken vypadal u vás? Ozvěte se nám. Společně posuneme vaši obec nebo město na novou, udržitelnější úroveň.

- Branislav Štefanča, projektový manažer pro cirkulární ekonomiku

Pojďme se propojit, zavolat nebo mi rovnou napište na e-mail:
branislav.stefanca@p-pink.cz 

Podívejte se, co dalšího se u nás děje:

Robin langer, konzultant & manažer inkubace

“S paní Jirákovou byla radost spolupracovat. Na konzultace chodila připravená a poctivě plnila jednotlivé úkoly, které našim klientům pravidelně zadáváme v průběhu konzultačního procesu.

Na začátku spolupráce mi paní Jiráková říkala, že rozjezd jejího podnikání je závislý na spuštění jejího webu. S tímto názorem se setkáváme úplně běžně, takže velmi často musíme vysvětlovat, že alfou a omegou každého podnikání jsou samozřejmě zákazníci. Bez nich se nikdy nic nerozjede. Paní Jiráková to velmi rychle pochopila, takže jsme společně začali pracovat na obchodní strategii za účelem akvizice prvních zákazníků.

Upřímně když mi s úsměvem od ucha k uchu vyprávěla o prvních klientech, a hlavně o prvních zaplacených fakturách, tak jsem to samozřejmě prožíval s ní. To je smysl P-PINK – pomáhat lidem, kteří chtějí pomoc a jsou schopni pomoc příjmout.”